Главное меню

Вилкове

Місцевий мед

Давньогрецький історик Геродот 2500 років тому писав, що народи, які жили на території сучасної України, активно торгували медом та воском. Так, зберігся торговий договір 911 року між київським князем Олегом та Візантійським імператором про постачання до Візантії меду та воску. Літописець Гал Анонім (XI–XII ст.) так писав про Київську Русь у своїх «Хроніках»: «Бачив у цій землі дивовижну безліч бджіл, бджільників, пасік на степах і бортів у лісах, помітив надзвичайну велику кількість меду та воску».

    

Як відомо, мед з давніх-давен був головним солодким продуктом людей, а його видобуток є одним з найдавніших промислів людства, який досі не втратив свого значення в житті людини. Більше того, частка меду серед солодких продуктів у харчуванні населення розвинених країн постійно зростає.

У всьому світі виробляють широко поширені види меду, які переважно збираються із квітучих сільськогосподарських культур та дерев. Але майже кожна більш-менш унікальна природна територія може похвалитися своїм специфічним сортом меду.
Такою солодкою візитною карткою дельти Дунаю є м'ятний мед. Такого ви ніде більше не спробуєте! Навіть у сусідній румунській частині дельти він збирається досить рідко. Даються взнаки особливості українських дельтових територій як наймолодшої природної суші Європи. Саме тут, в основному на прируслових грядах, у місцях з помірним випасанням худоби, з початку серпня луки покриваються синіми мутовками з дрібних квітів м'яти. Дещо пізніше зацвітає м'ята в плавнях. Вона росте не скрізь, а лише на купині. М'ятний букет дунайського плавневого меду складається із чотирьох видів медоносних рослин, але головною з них, безумовно, є водяна м'ята. Цвіте це запашне дунайське різнотрав'я протягом місяця-півтора, практично до середини-кінця вересня.

Але далеко не щороку дунайські дельтові угіддя дарують свій смарагдово-бурштиновий нектар, який бджоли у вуликах перетворять на дунайський плавневий м'ятний мед, хоча м'ята цвіте щороку. Тут дуже багато незрозумілого – матінка-природа не поспішає відкривати людям усі свої секрети. Так, до середини 1990-х років, без м'ятного меду в дельті був лише кожен третій рік, потім плавні не дарували бджолярам свій солодкий бальзам життя понад 5 років поспіль. Протягом останнього десятиліття м'ятний мед збирається майже щорічно, але в дуже незначних кількостях, зовсім несумірних з такими у 1980-ті роки.

У дні медозбору дунайські плавні буквально поринають у п'янкий медово-м'ятний аромат. А що вже говорити про пасіки! Адже бджоли, приносячи у вулики квітковий нектар, випаровують із нього зайву вологу, а заразом із нею й дивовижні запахи дикорослих квітів, серед яких чітко домінує приємний м'ятний аромат. Все це доповнюється запахом меду та особливим духом бджолиного житла з легким гіркуватим присмаком прополісу та квіткового пилку. У цей час не варто шукати пасіки на зарослих дельтових берегах. Ви їх просто не зможете пропустити, адже в радіусі в кілька сотень метрів навколо бджолиних жител стоїть неймовірно ароматна медово-м'ятна хмара, що найбільше відчувається в тиху погоду, а також вранці і ввечері.

Пропливаючи в цей час біля пасіки дельтовим руслом на човні, ніби поринаєш у казку вишуканих ароматів. Такого ви не відчуєте більше ніде на світі, і одного разу, насолодившись цією казкою запахів, запам'ятайте її на все життя. Це ідеальний час для набуває все більшої популярності і визнання бджолотерапії на основі бджолиної ароматерапії.

Вилучивши з принесеного у вулик м'ятного нектару зайву вологу, належним чином переробивши його, забезпечивши ферментами та іншими активними «бджолиними» речовинами, бджоли виробляють солодке дунайське диво – дельтовий м'ятний плавневий мед. У свіжовідкачаному рідкому вигляді він має приємний янтарно-зелений відтінок, а в сівлому (твердому) вигляді - світло-кремовий колір, зазвичай з дрібнозернистою кристалізацією. На жаль, найлегші ароматичні речовини дельтового м'ятного різнотрав'я не повною мірою зберігаються в меді. Однак у будь-якому разі цей мед по праву вважається найзапашнішим медом України. Чайна ложка такого меду, розведена у склянці холодної води, перенесе вас у запашну казку дунайської дельти. Це найкращий природний заспокійливий засіб перед сном.

Ось ви й дізналися, що таке м'ятний дельтовий плавневий мед. А для того, щоб його спробувати, треба зробити зовсім небагато – приїхати до Вилкового. При цьому не забувайте, що цей мед збирається у дуже малій кількості. У Вилковому він дефіцитніший за чорну ікру та червону рибу. Але який смак, які цілющі властивості!

Ну і, прочитавши про дунайський мед, ви ще раз переконаєтеся в унікальності дельти Дунаю!

Вилково01.03.2015, 483 просмотра.


Туроператор "Вилкове-Пелікан-Тур"
Ліцензія АБ 566380
2005-2023
Система управління сайтомHostCMS

pelican.base.vilkovo

pelican.travel

VilkovoPelicanTour

Офіс у Вилковому
Офіс в Одесі